Bestyrelse

REVISORER:

Erik Lorentzen
Udvalgsformand, landmand
Fælleslisten, Sønderborg
Illervej 21
Iller
6310 Broager
Tlf. 27 90 02 23
Mail: elo@sonderborg.dk

 

Kristina E. Yong.
Kommunalbestyrelsesmedlem, journalist.
Hvidovrelisten
Vestre Kvartergade 16 1. t.v.
Tlf. 28 71 28 13
Mail: kyo@hvidovre.dk

Efter KV 13:
Se oversigen over Lokallisternes repræsentation i de enkelte regioners kommune-kontakt-råd (KKR)
her.

Formand:
John Brædder
Borgmester, gårdejer
Guldborgsundlisten.
Grænge Skovvej 89 B
4891 Toreby
Telefon: 54 73 10 01 / 25 18 03 90
Mail:
jobr@guldborgsund.dk

Næstformand:
Anders Gerner Frost
Borgmester, ejendomsmægler
Nyt Gribskov
Tennisvej 2
3220 Tisvildeleje
Tlf.

Mail: agfro@gribskov.dk

Kasserer og sekretær:
Dan Andersen, Økonomiudvalgsmedlem, kontorassistent.
Lokallisten Hjørring
Porsevænget 5
9850 Hirtshals

Tlf. 41 93 77 30
Mail:
dan.andersen@hjoerring.dk

Foreningens bankkonto: Spar Nord 9067 4587536108

REGIONSREPRÆSENTANTER:

Region Hovedstaden:

Regionsrepræsentant:
Axel Bredsdorff
kommunalbestyrelsesmedlem
Lokallisten Rudersdal
Vedbæk Stationsvej 8, 3. t.h.
2950 Vedbæk
Tlf. 72 68 10 84
mail: axb@rudersdal.dk

Suppleant:
Birgit Hemmingsen

fuldmægtig cand. jur.
Gentoftelisten
Vermehrensvej 8
2930 Klampenborg
Telefon: 23 20 86 14
Mail:
bhe@rudersdal.dk

 

Region Sjælland:

Reghionsrepræsentant:
René Tuekær. Økonomiudvalgsmedlem, formand for Plan- & Kulturudvalget
Borgmester, gårdejer

Guldborgsundlisten.
Solvænget 16,
4640 Faxe.
Telefon: 20 30 45 25
retu@faxekommune.dk

Suppleant:
Helle Munk
Byrådsmedlem, sekretariatschef
Guldborgtsundlisten.
Møllevej 11
4894 Øster Ulslev
Tlf. 25 18 00 05
Mail: helmun@guldborgsund.dk

 

Region Syddanmark:

Regionsrepræsentant:
Dorte Kempf.
Byrådsmedlem

Borgerlisten, Kerteminde
Klintevej 6 B
5300 Kerteminde
Mobilnr. 26 1838 21
Mail:
pol-dke@kerteminde.dk
 

Suppleant:
Lars Bo jensen.
Byrådsmedlem
Borgerlisten Kerteminde
Holevangsvej 119,
5300 Kerteminde
Telefon 21 25 12 88

Mail: pol-lbo@kerteminde
 

Region Midtjylland: 

Regionsrepræsentant:
Kasper Fuhr Christensen
Byrådsmedlem, studerende
Velfærdslisten, Randers

8900 Randers
Telefon:  30 34 26 92

Mail: kfc@randers.dk


Suppleant:
Preben Christensen
Viceborgmester
Fælleslisten, Ikast-Brande
Tingskoven 60
7330 Brande
Tlf. 40 10 41 08
Mail: prech@ikast-brande.dk

 

 

Region Nordjylland:

Regionsrepræsentant:

Dan Andersen
Lokallisten Hjørring
Porsevænget 5
9850 Hirtshals

Tlf. 44 93 77 30
Mail: dan.andersen@hjoerring.dk

Suppleant:
Søren Søe Larsen
Økonomiudvalgsmedlem
Oplandslæisten, Rebild
Kirketerpvej 71
Kirketerp.
8541 Suldrup
Tlf. 98 38 72 26 / 40 37 02 33
Mail: bssoe@rebild.dk

 

Efter generalforsamlingen 2014:
Se oversigten over Lokallisternes repræsentation i KL's repræsentantskab
her.