Lokallisterne i Danmark

Borgmester, viceborgmester- og formandsposter

Syddanmark

Kommune Post Liste Navn
Aabenraa       
 Assens   Udenfor Partierne   
 Billund      
 Esbjerg Formand,  Kultur- og Fritidsudvalget Løsgænger   Knud Jager Andersen
 Faaborg-Midtfyn      
 Fanø Formand forErhvervs-, Natur- og Teknikudvalget
Formand, Børne- og Kulturudvalget
 Fanø Lokalliste

Miljølisten

Kristine Kaas Krog

Niels Heinel

 
 Fredericia 1. viceborgmester   Borgergruppen Mads Lund 
 Haderslev   Slesvigsk Parti   
 Kolding      

 Langeland









 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. viceborgmester
Formand, Børn- og Ungeudvalget
Formand, Udvalget for Trafik, Teknik og Miljø
Næstformand, Erhvervs-, Turisme- og Beskæftigelsesudvalget

Næstformand, Uddannelses-, Social- og Kulturudvalget
Formand, Ligestillingsudvalget






































 


 

 Borgerlisten

Borgerlisten

Borgerlisten

Borgerlisten

Borgerlisten
Borgerlisten







 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Knud Gether

Stephanie Terndrup

Knud Gether

Stephanie Terndrup


Karina Jørgensen
Karina Jørgensen













 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 Middelfart      
Nordfyn  Formand, Handicaprådet Nordfynslisten  Borte Schmidt Brown 
 Kerteminde
 
Formand,Erhvervs- og Vækstudvalget
Formand § 17, stk. 4udvalg vedr.
sundhedscenter

Borgerlisten

 Borgerlisten 

Sonja Rasmussen

Dorte kempf

 
 Nyborg      
 Odense   Løsgænger   
 Svendborg Formand, Nærdemokratiudvalget  Tværsocialistisk Liste  Arne Ebsen 
Sønderborg




 
1. Viceborgmester
Formand, Børne- og Uddannelsesudvalget

Formand, Udvalget for Kulturel og Regional udvikling

 
Fælleslisten
Fælleslisten


Slesvigsk Parti


 
Aase Nyegaard
Erik Lorentzen

Stephan Kleinschmidt


 
 Tønder


 
Formand,Kultur- og Fritidsdvalget


 
Slesvigsk Parti


 
Jørgen Popp Petersen


 
 Varde
 
Formand,
Børne- og Ungeudvalget 
Lokallisten 
 
Karl Haahr 
 
Vejen      
 Vejle      
Ærø



 
Formand, Kultur- og Socialudvalget
Formand, Handicaprådet

 
Ærø Plus

Ærøs Fremtid

 

Carl Jørgen Heide

Inger-Marie Albertsen

 

Aabenraa Kommune


 
Næstformand, Teknik- og Miljøudvalget

 
Slesvigsk Parti


 
Kurt Andresen